15:33   “BU KEZ HEDEF MUAYENEHANESI OLAN HEKIMLER!“   14:35   ATATÜRK’ÜN ANKARA HEMŞEHRİLİĞİNİN 100. YILINA COŞKULU KUTLAMA   14:32   TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 393 BİN 771 EVCİL HAYVANI KAYIT ALTINA ALDI   13:31   ŞANLIURFA’DA CİNAYET İŞLEYEN ŞAHIS MERSİN’DE YAKALANDI   12:31   MERSİN VERGİ DAİRESİ’NDEN ÖNEMLİ GELİŞME!..    12:27   SEÇER: “GEREKLI YERLERE GEREKLI CEVAPLARı VERECEK YÜREKTE VE BIRIKIMDEYIZ”   12:25   BAKAN KOCA’YA SORULAR…   12:24   YÜKSEK ÖĞRETIM KURULUYLA ILGILI TESPITLER TBMM GÜNDEMINDE…   10:58   LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZİ SINAVA İLİŞKİN ÖRNEK SORULAR ERİŞİME AÇILDI   10:56   “KADıNA YÖNELIK ŞIDDETLE MÜCADELEDE KADES ÜZERINDEN 306 BIN 106 GERÇEK İHBAR ALDıK VE HEPSINE MÜDAHALE ETTIK“   10:55   KAMİAD: GENIŞ KAPSAMLı SICIL AFFı TORBA YASA TEKLIFINE DAHIL EDILDI   10:54   ALTUNOK, TAŞUCU’NDA INCELEMELERDE BULUNDU   10:53   ÇBK MERSIN YENIŞEHIR BELEDIYESI YENI SEZONA HAZıR   10:51   SUPHİ ÖNER İLKOKULU ÖĞRENCİLERİNE TRAFİK EĞİTİMİ VERİLDİ    10:50   İYİ PARTILI SEZGIN: TÜRK ASKERI VE POLISI KATAR’DA STAT KORUMALıĞı YAPAMAZ!   10:49   BÜYÜKŞEHIR’DEN “6 EKIM DÜNYA SEREBRAL PALSI GÜNܔ ETKINLIĞI   14:47   HALK KART’LA HEM ESNAF HEM VATANDAŞ KAZANıYOR   13:59   ÖĞRENCİLER TERÖRE KARŞI BİLGİLENDİRİLİYOR   13:42   ŞEHIR TIYATROSU PERDEYI MALTEPE’DE AÇACAK   13:41   “DOYASıYA EĞLENMEK SIZIN HAKKıNıZ“  
 
     
 
 

“ Şehir Hastaneleri İçin Onkoloji Hastanesi Gibi Dal Hastanelerinin Kapatılması Bilimsel Değildir“


TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

 

Tarih : 22 Eylül 2022 Perşembe 09:16

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması üzerine Ankara’da yüz yıldan fazla tıp eğitimi ve sağlık hizmeti veren başta Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere, Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi gibi 7 hastane kapatıldı. Şehir merkezindeki bu hastanelerin kapatılmasına yönelik tepkiler sürerken, benzer bir süreç bu ay sonunda açılması planlanan Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle yaşanacak. Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik Zübeyde Kadın Sağlığı Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi kapatılarak Etlik Şehir Hastanesi'ne taşınacak.

Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınacak olan Ankara’nın köklü hastanelerinden Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın elindeki tek uzman onkoloji hastanesi ve 50 yıldan uzun zamandır ülkenin dört bir yanından gelen kanser hastalarına sağlık hizmeti vermekteydi. Bu hastanede yılda yaklaşık 400 bin kişiye poliklinik, 25 bin kişiye ise yataklı tedavi hizmeti sunulurken; binlerce ameliyat yapılmaktaydı. 600 yataklı hastanede 12 ana dal ve 4 yan dalda uzmanlık eğitimi verilirken toplam 35 uzmanlık alanında hizmet sunulmaktaydı.

Bu hastanenin kapatılması onkoloji hastalarının nitelikli tedaviye erişiminde güçlükleri de beraberinde getirecektir. Yıllardır bir arada ekip ruhu ile çalışan sistemi bozarak farklı hastanelerden hekim ve diğer yardımcı sağlık personelini toplayıp yeni bir ekip yaratılması da bu zorluklara eklenecektir. Bu durum klinik içi çatışmalar ile çalışma barışını da bozacaktır.

Türkiye’de 13 şehir hastanesinin açılmasına karşılık 30 devlet hastanesi kapatılmıştır. Şehir hastanelerinin açılması ile birlikte illerde yatak sayısında bir artış olmamıştır. Yalnız Ankara’da Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin açılması ile 11 devlet hastanesi kapatılmıştır. Bu hastaneler yıllardır Ankara’nın merkezinde herkesin kolayca ulaşabileceği bir noktada iken; şimdi kilometrelerce yol, pek çok aktarma ile gidilerek ancak ulaşılmakta, aslında sağlığa erişimi olanaksız hale getirmektedir.

İngiltere, Kanada, Amerika, İtalya gibi birçok ülkede şehir hastaneleri sistemi sağlık hizmetinin uygulayıcıları ve sağlık hizmetini alanlar açısından yararlı olmadığı için terk edilmiş bir sistemken, iktidarın hâlâ şehir hastanelerinde ısrarı ancak şirketlere verilen hasta sayısı garantisi ve kâr hırsı ile açıklanabilir.

Şu an dünyada dal hastanelerinin daha iyi hizmet verdiği ve daha bilimsel olduğu belli iken, ülkemizde önce göğüs hastalıkları ve meslek hastalığı hastanelerinin kapatılmasıyla başlayan yıkım; onkoloji, kadın doğum, çocuk hastalıkları, göz hastalıkları gibi dal hastanelerinin kapatılıp yerlerine nasıl olacağı bilinmeyen bir sisteme geçilmesi sonucunda önümüzdeki günlerde toplumun bu süreçte göreceği zararın hızla artacağının göstergesidir. Muayene ve ameliyat için aylarca randevu alamayan hastaların mağduriyetleri daha da artacaktır. Tanısı ve tedavisi geciken ve bundan zarar görecek olan hastaların sorumluluğu bu hastaneleri kapatanların olacaktır.

Türk Tabipleri Birliği olarak çalışan hekim, hemşire, teknisyen, laborant, sekreter, sayısız sağlık çalışanı için daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunumu; hastalar açısından da sağlık hizmetine erişimi olanaklı kılabilmek adına bir kez daha vurguluyoruz: Devasa şehir hastaneleri projesinden vazgeçilmeli; şehrin belirli merkezlerinde hastaların daha kolay ulaşabileceği hastanelerin ve özellikle dal hastanelerinin varlığı korunmalı, altyapıları yenilenmeli ve bu hastanelere yenileri eklenmelidir.

Türk Tabipleri Birliği Şehir Hastaneleri Çalışma Grubu

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA