16:37   “SAĞLIKTAKİ TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK EDECEK“   16:03   TÜRK TABIPLERI BIRLIĞI LINKEDIN’DE   15:01   ANKARALI GENÇLER BİLGİLERİNİ YARIŞTIRACAK   14:28   NÜKLEER ENERJİ ALANINDA TEMATİK LİSE KURULACAK   13:59   TÜRKİYE’DE 440 BÜYÜK OVA ÖZEL KORUMA KALKANINA SAHİP   12:13   81 İLDE İHTİYAÇ DUYULAN HER HASTANEYE "HASTANE SINIFI" KURULACAK   12:11   KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÖZEL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU   12:08   MERSIN’IN YENI TOPLU TAŞıMA YERLEŞKESI HIZMETE AÇıLDı   11:31   BAŞEVIRGEN, “ET ALAMAYAN VATANDAŞ SAKATATı KıYMA YAPTıRıP KULLANıYOR"   11:30   YAŞLı DESTEK PROGRAMı’NA BAŞVURULAR BAŞLADı   10:29   ADANA BÜYÜKŞEHIR’DEN YARıYıL TATILINDE ÇOCUKLARA ŞENLIK   10:28   PALANDÖKEN, “SOKAĞI AYDINLATAN ESNAFIMIZIN ELEKTRİĞİNE DE İNDİRİM BEKLİYORUZ”   09:27   KARAYOLU TAŞıMA YÖNETMELIĞINDE DEĞIŞIKLIK   09:25   METIN LOKUMCU DAVASıNDA UZMAN GÖRÜŞÜ VERDI: “ÖLÜMÜN, GÖZ YAŞARTıCı GAZ KULLANıMıNA BAĞLı OLMASı MÜMKÜN”   09:24   KONSERVATUVAR VE GÜZEL SANATLAR HAZIRLIK KURSLARI    09:22   “GIDA VE TARIM ALANINDA İHRACATIMIZI 30 MİLYAR DOLARA ÇIKARDIK”   09:21   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK VERİLMESİ İLE İLGİLİ HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI   09:20   SILIFKE ADLIYESI SERTIFIKA TÖRENI    09:18   24.01.2023 MERSİN İLİ 24 SAATLİK HAVA DURUMU   09:16   CHP LIDERI KıLıÇDAROĞLU VE BAŞKAN SEÇER MERSIN’DE MUHTARLARLA BIR ARAYA GELDI  
 
     
 
 

“TATİL, ÇOCUKLARINIZIN TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINI KÖRÜKLER Mİ?“


Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın herkesi ilgilendiren eğlenceli siber güvenlik podcast’i “Teknolojinin Şapkaları”, yarıyıl tatili özel bölümünde, çocukların teknolojiyle güvenli bir ilişki kurmasının yollarını odağına alıyor.

 

Tarih : 24 Ocak 2023 Salı 11:13

 Teknoloji ve Çocuklar başlıklı bölümde ikili, hem çocukların teknolojiyle ilişkisinin bağımlılığa dönüşmemesi için alınabilecek önlemlerihem de çocukları bekleyen olası riskleri konuşuyor ve sadece teknolojinin sunduğu çözümlere güvenmek yerine ebeveynlerin yakından gözleminin önemine değiniyorlarİnternet hizmetini çocuklara uygun hale getirmekten zaman kısıtlaması gibi bazı kurallara çeşitli öneriler sunan program, yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında başvurulabilecek resmi makamlar hakkında da bilgi veriyor. Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostardoğru kullanıldığında teknolojinin, çocuklara sağlayabileceği faydalara da değiniyor. Teknolojinin Şapkaları” yeni bölümleriyle her pazartesi saat 10.30’da Açık Radyo’dan, yayının ardından ise acikradyo.com’da veSpotify başta olmak üzere farklı platformlarda tüm bölümleriyle podcast serisi olarak dinlenebilir!

 

Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar “Teknolojinin Şapkaları”nda, her geçen gün hayatımızın daha da büyük bir parçası haline gelen bilgi ve iletişim teknolojileriylegüvenli ilişki kurmanın yollarını en kolay anlaşılır haliyle konuşuyorlar. İkilinin şifreleme, yedekleme, güvenli online alışveriş gibi herkesi ilgilendiren kritik konulara eğlenceli, gündelik bir anlatımla ışık tuttuğu ve hap bilgiler payltığıprogram, her yaştan ve her bilgi düzeyinden teknoloji kullanıcılarına hitap ediyor. 

 

İki eski dostun sohbet havasında geçen eğlenceli programında Banu Zeytinoğlu “halkın sesi” oluyor ve bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanırken hepimizin aklına takılan basit ama önemli soruları soruyorTürkiye’nin en kuvvetli ve eski bilgi güvenlik şirketinin sahibi Murat Lostar ise bu soruları temel bilgilerle, teknolojik terimlere girmeden vekolay anlaşılır bir dille yanıtlıyor. 

 

Her pazartesi sabahı 10.30da Açık Radyoda (95.0)yayımlanan “Teknolojinin Şapkaları”nın tüm bölümleri, podcast serisi olarak acikradyo.com’da ve başta Spotifyolmak üzere farklı platformlarda kaçıranları ve yeniden dinlemek isteyenleri bekliyor. 

 

“TEKNOLOJİNİN ŞAPKALARI” HAKKINDA

Programın adını “hacker” teriminden yola çıkarak “Teknolojinin Şapkaları” koyduklarını söyleyen Murat Lostar bunun sebebini ise şu sözlerle anlatıyor: “80’lerde bilgisayar dünyasına girdiğimde bana ‘hacker’ denmesinden gurur duyuyordum çünkü bu terim, bir şeyin içini, dışını, sistemini çok iyi bilen, gözü kapalı söküp takabilen anlamına geliyordu. Fakat aynı dönem bilişim suçları da başladıktan sonra özellikle ABD basını ‘hacker’ kelimesini kötü niyetli, suçlu anlamında kullanmaya başladı. Oysa hacker illa ki kötü niyetli olmak zorunda değil, iyi niyetli de olabilir. Bu nedenle bilgi güvenliği dünyası kovboy filmlerinden esinlenerek iyi niyetlileri beyaz şapkalı, kötü amaçla hacker’lık yapanları ise siyah şapkalı olarak adlandırdı. Ancak bilişim dünyasında sadece bu iki renk yok: Kırmızı bereliler ve mavi bereliler de bir ülkenin kendi içinde yaptığı tatbikatlarda kullanılan terimlerden esinle ortaya çıktı. Aynı zamanda beyaz şapkalı olan mavi bereliler kurumların siber güvenlik seviyesini yükseltmek için çalışırken, yine beyaz şapkalı olan kırmızı bereliler ise güvenlik açıklarını tespit edebilmek adına kurumlara saldırarak sorunların tespit edilmesi için çalışıyorlar. Böylece iki taraf birbirini test ediyor. Bir de gri şapkalar var: Hayatının bir döneminde başında siyah şapka olup sonra beyaz şapkalı olanlara da gri şapka denir çünkü o hiçbir zaman pirüpak beyaz olmuyor.”

 

BANU ZEYTİNOĞLU HAKKINDA

İş hayatına 1989 yılında Esbank’ta başlayan Banu K. Zeytinoğlu, 1996 yılında Viyana’ya yerleşerek Avusturya’nın ilk Türk sermayeli bankası Esbank AG.’yi kurdu. 1996 – 2002 yılları arasında Viyana’da bankacılık yaşantısı dışında, Avusturya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği başkanlığını yürüten Banu K. Zeytinoğlu, bu bünye altında birçok kültür-sanat faaliyeti gerçekleştirdi. 2002’de bankacılık alanındaki misyonunu tamamladığını düşünerek Türkiye’ye dönen Banu K. Zeytinoğlu, 2003 yılından itibaren kültür-sanat ve eğitim odaklı PR çalışmalarına başladı ve 2009 yılında bkz. İletişim’i kurdu. Banu K. Zeytinoğlu, 2005 yılında Radyo Foreks’te başlayan radyo programcılığını, 2012 yılına kadar Açık Radyo’da Murat Lostar ile birlikte hazırlayıp sunduğu “Teknolojinin Karanlık Yüzü” adlı programda sürdürdü. Zeytinoğlu ve Lostar'ın radyo yolculuğu, Kasım 2022'den itibaren Açık Radyo’da “Teknolojinin Şapkaları” isimli programla devam ediyor.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA