16:37   “SAĞLIKTAKİ TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK EDECEK“   16:03   TÜRK TABIPLERI BIRLIĞI LINKEDIN’DE   15:01   ANKARALI GENÇLER BİLGİLERİNİ YARIŞTIRACAK   14:28   NÜKLEER ENERJİ ALANINDA TEMATİK LİSE KURULACAK   13:59   TÜRKİYE’DE 440 BÜYÜK OVA ÖZEL KORUMA KALKANINA SAHİP   12:13   81 İLDE İHTİYAÇ DUYULAN HER HASTANEYE "HASTANE SINIFI" KURULACAK   12:11   KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÖZEL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU   12:08   MERSIN’IN YENI TOPLU TAŞıMA YERLEŞKESI HIZMETE AÇıLDı   11:31   BAŞEVIRGEN, “ET ALAMAYAN VATANDAŞ SAKATATı KıYMA YAPTıRıP KULLANıYOR"   11:30   YAŞLı DESTEK PROGRAMı’NA BAŞVURULAR BAŞLADı   10:29   ADANA BÜYÜKŞEHIR’DEN YARıYıL TATILINDE ÇOCUKLARA ŞENLIK   10:28   PALANDÖKEN, “SOKAĞI AYDINLATAN ESNAFIMIZIN ELEKTRİĞİNE DE İNDİRİM BEKLİYORUZ”   09:27   KARAYOLU TAŞıMA YÖNETMELIĞINDE DEĞIŞIKLIK   09:25   METIN LOKUMCU DAVASıNDA UZMAN GÖRÜŞÜ VERDI: “ÖLÜMÜN, GÖZ YAŞARTıCı GAZ KULLANıMıNA BAĞLı OLMASı MÜMKÜN”   09:24   KONSERVATUVAR VE GÜZEL SANATLAR HAZIRLIK KURSLARI    09:22   “GIDA VE TARIM ALANINDA İHRACATIMIZI 30 MİLYAR DOLARA ÇIKARDIK”   09:21   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK VERİLMESİ İLE İLGİLİ HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI   09:20   SILIFKE ADLIYESI SERTIFIKA TÖRENI    09:18   24.01.2023 MERSİN İLİ 24 SAATLİK HAVA DURUMU   09:16   CHP LIDERI KıLıÇDAROĞLU VE BAŞKAN SEÇER MERSIN’DE MUHTARLARLA BIR ARAYA GELDI  
 
     
 
 

ARATOS FELSEFE DERGİSİ’NİN 114. SAYISI YAYINLANDI


Tarsus’ta yayın hayatını 19 yıldır düzenli olarak sürdüren Aratos felsefe dergisinin 114. sayısı yayınlandı. Adını Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozoftan Aratos alan dergi gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık tarafından yayınlanıyor.

 

Tarih : 24 Ocak 2023 Salı 13:15

Yerel bir yayın olmanın ötesinde olan Aratos derginin, 114. sayısının konu ve yazarları şöyle: Bir yılı daha geride bırakırken/Sunu (Uğur Pişmanlık, Çizgiyle/Desen (Ali Özenç Çağlar), Dedikodu –Öykü (Cemile Cereb), “Nereye De Gidiyon Kız Cennet?” Öykü (Aydın Bolkar), Rousseau’yu Yeniden Düşünmek (Mustafa Günay), Özne Yolculuğu Öznenin Yokluğu (Havva Ağral), Felsefenin Dijital Yolculuğu (Uğur Pişmanlık), Sanatın Ölümsüz Dehası: Goethe ile Konuşmalar-1 (Bedriye Korkankorkmaz).

Aratos Felsefe dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık da derginin 114. sayının “Bir yılı daha geride bırakırken…” başlıklı sunuş yazında şunları söylüyor; “Aratos Felsefe Dergisi bir bu sayısıyla 19 yılı geride bırakıyor. 

            2022 yılı Aratos adına oldukça yoğun geçti. Bu yıl içerisinde felsefe, kültür ve sanat adına pek çok anlamlı etkinliğe imza attık.

            Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. yılımızı 9-16 Nisan 2022’de Tarsus’ta Mehmet Bal Sanat Galerisinde, Mersinli yontu sanatçısı Hasan Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisini açtık. Yine aynı mekânda 2022 “Aratos Kültür Sanat Ödülü”, Ressam ve Eğitim Emekçisi, ressam ve Tarsus Ressamlar Dernek Başkanı Ümit Aslan ile yazar Cemile Cereb’e verildi.

Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. Yıl kutlama etkiliğinin ikincisi ise Mersin’de Kültürhane’de Hasan Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisinin yer aldı ve “Antik Çağ’da Tarsus’ta Felsefe” belgesel film gösterisi gerçekleştirdi. Ayrıca, Uğur Pişmanlık’la söyleşi yapıldı ve Aratos Yayınları standına kitaplarını imzaladı. 

Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali, 27-29 Mayıs tarihleri arasında Aratos dergisi, Tarsus Kent Konseyi ve Tarsus Belediyesi’nin ortak etkinliği olarak St. Paul Kilisesi Anıt Müze ve Gözlükule Kazı Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğin 3. Günü Pazar günü ise Mezitli Belediyesi, Mezitli Kent Konseyi’yle birlikte Mersin’de yapıldı. Festivalde bu yıl Tarsuslu gökbilimci filozof Aratos’tan yansımalar resim sergisiyle açılacak, devamında felsefe belgesel film gösterisi, felsefi bir tiyatro oyunu ve müzik dinletisi ile festivalin düşünsel yönünü oluşturan ve çeşili üniversitelerden değerli akademisyenlerin katılımıyla felsefe yapılacak.

Temel amacı, felsefenin toplumsallaşması, insanlarda bir bilinç yaratması ve aydınlanma olan felsefe çabalarımız, sanat dallarıyla da etkileşim içinde, üreterek ve paylaşarak Tarsus’un bir felsefe kenti olması yolunda sürüyor.

Biliyoruz ki felsefe olmadan aydınlanma olmaz,..”


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA