07:37   BAŞKAN SEÇER, İSTIKLAL CADDESI’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU   07:30   AKDENİZDE MİSAFİR EDİLEN DEPREMZEDE KADINLAR SERGİYE HAZIRLANIYOR   07:30   AKDENİZDE MİSAFİR EDİLEN DEPREMZEDE KADINLAR SERGİYE HAZIRLANIYOR   06:59   CHP LIDERI VE CUMHURBAŞKANı ADAYı KıLıÇDAROĞLU: "MERAL HANıM GÜÇLÜ BIR LIDERDIR, ASENA’DıR, BÖYLE KORKUTAMAZSıNıZ"   06:53   ŞIRKETLER DIJITAL DÖNÜŞÜM ILE VERIMLILIKLERININ ARTACAĞıNı ÖNGÖRÜYOR   06:41   MERSIN MSK’DA HEDEF ŞAMPIYONLUK   06:34   2023 CUMHURBAŞKANLıĞı SEÇIMINDE ADAYLARıN MEDYA KARNESI   06:30   TOROSLAR BELEDİYESİ, ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNܒNE DAMGA VURDU   06:26   HASAN KÖSE MILLI YOL PARTISI MERSIN MILLETVEKILI ADAY ADAYı…   06:21   “KANSERI ÖLÜM NEDENI OLMAKTAN ÇıKARMA HEDEFIYLE ÇALıŞıYORUZ”   12:19   ENGELLILIĞE VE GÖRME KAYBıNA YOL AÇAN NADIR BIR HASTALıK…   11:31   “EMEKLI HEKIM MAAŞLARı ARASıNDAKI SOSYAL GÜVENLIK KURUMU KAYNAKLı EŞITSIZLIKLERE SON VERILMELIDIR“   11:25   “ÇOCUKLARıMıZ İÇIN TEK YÜREK PROJEMIZLE DEPREMDEN ETKILENEN ÇOCUKLARıMıZA DESTEK OLUYORUZ.“   11:04   EMINE ERDOĞAN: “ÇEVRE SORUNLARıNDA ÇÖZÜMÜN BIR PARÇASı OLMA KARARLıĞıMıZı SÜRDÜRÜYORUZ”   10:47   DERYA YANıK: “MART AYıNA ILIŞKIN ÜÇ NAKDI SOSYAL DESTEK PROGRAMıMıZ ILE 466,1 MILYON TL ÖDEME YAPTıK”   10:10   KURUM: DEPREMDEN ETKİLENEN 11 İLDE 67 BİN KONUTUN VE KÖY EVİNİN YAPIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK   10:01   DEPREM BÖLGESİNDE LGS VE YKS’YE HAZIRLIK İÇİN 809 DYK NOKTASI OLUŞTURULDU   09:36   MTSO MART AYı MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı    09:23   “SEÇIME GIDERKEN HEKIMLERI, HEKIMLIK MESLEĞINI VE SAĞLıK ORTAMıNı DAHA FAZLA TAHRIP ETMEKTEN VAZGEÇIN“   09:18   “SAĞLıK TURIZMI KAPSAMıNDA 5 YıLDA 7 MILYAR DOLAR GELIR ELDE EDILDI“  
 
     
 
 

Metin Lokumcu Davasında Uzman Görüşü Verdi: “Ölümün, Göz Yaşartıcı Gaz Kullanımına Bağlı Olması Mümkün”


Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de polisin yoğun göz yaşartıcı gaz kullanımı sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun 10 yıl 7 ay sonra yeniden başlayan ve 13 polisin yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması 26 Ocak 2023 günü Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, duruşmaya bilirkişi olarak katılım sağladı.

 

Tarih : 28 Ocak 2023 Cumartesi 09:25

Duruşma, olay tutanağında imzası bulunan polislerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden dinlenmesiyle başladı. Polisler kaymakamın müdahale emri üzerine harekete geçildiğini, tutanakta adı geçen şahısları tanımadıklarını, buna karşın daha sonra kamera görüntüleri izlenerek hazırlanan tutanakları sanki yaşananlara tanıklık edilmiş gibi imzaladıklarını itiraf etti. Müşteki avukatları Meriç Eyüboğlu ve Özkan Yücel de tutanakların hazırlanmasındaki usulsüzlüklere dikkat çekti.

Polis ifadeleri sonrası söz alan Av. Meriç Eyüboğlu, 2011 yılında bilimsel mütalaa alınması için TTB’ye başvurulduğunu hatırlatarak bu raporda imzası olan Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın gazla ölüm arasındaki ilişkiyi anlatmak üzere bilirkişi sıfatıyla dinlenmesini istedi.

Dr. Şebnem Korur Fincancı, otopsi yöntemlerine ilişkin kısa bir bilgilendirme yaparak konuşmasına başladı. Lokumcu’nun otopsisinde bazı uygulamaların yapılmadığını belirten Korur Fincancı, mevcut otopsi raporunda kalp krizine işaret eden bir delil olmadığının altını çizdi. Korur Fincancı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göz yaşartıcı gazlar, kalbi besleyen damarların daralmasına yol açabilir. Dokuda buna ilişkin bozulmaya yol açması gerekiyor ancak mevcut otopside buna ilişkin bir delil bulunmamış, eski kalp krizi alanı olarak tanımladıkları renk değişikliği ise kalp krizinin görülmesi beklenen doku katmanı değil. Yine bu gazların tek tek ve birlikte olması halinde daha fazla etkili olan kullanımının solunum yollarını daraltmada etkisi oluyor. Bu durum akciğerde sıvı birikimine yol açabilir. Özellikle sağ akciğerinde ağırlığın iki katından fazla arttığını görebiliyoruz. Göz yaşartıcı gaz etkisiyle akciğerde sıvı birikimi, doku hasarı ve olayın stresine bağlı kan basıncında yükselme ölüme yol açan etkenler olarak değerlendirilebilir.”

Korur Fincancı konuşmasının sonunda Dünya Tabipleri Birliği’nin yayınlarına ve Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere atıf yaparak göz yaşartıcı gazların kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Duruşmaya yarın (27 Ocak 2023) saat 10.00’da devam edilmek üzere ara verildi.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA