07:37   BAŞKAN SEÇER, İSTIKLAL CADDESI’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU   07:30   AKDENİZDE MİSAFİR EDİLEN DEPREMZEDE KADINLAR SERGİYE HAZIRLANIYOR   07:30   AKDENİZDE MİSAFİR EDİLEN DEPREMZEDE KADINLAR SERGİYE HAZIRLANIYOR   06:59   CHP LIDERI VE CUMHURBAŞKANı ADAYı KıLıÇDAROĞLU: "MERAL HANıM GÜÇLÜ BIR LIDERDIR, ASENA’DıR, BÖYLE KORKUTAMAZSıNıZ"   06:53   ŞIRKETLER DIJITAL DÖNÜŞÜM ILE VERIMLILIKLERININ ARTACAĞıNı ÖNGÖRÜYOR   06:41   MERSIN MSK’DA HEDEF ŞAMPIYONLUK   06:34   2023 CUMHURBAŞKANLıĞı SEÇIMINDE ADAYLARıN MEDYA KARNESI   06:30   TOROSLAR BELEDİYESİ, ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNܒNE DAMGA VURDU   06:26   HASAN KÖSE MILLI YOL PARTISI MERSIN MILLETVEKILI ADAY ADAYı…   06:21   “KANSERI ÖLÜM NEDENI OLMAKTAN ÇıKARMA HEDEFIYLE ÇALıŞıYORUZ”   12:19   ENGELLILIĞE VE GÖRME KAYBıNA YOL AÇAN NADIR BIR HASTALıK…   11:31   “EMEKLI HEKIM MAAŞLARı ARASıNDAKI SOSYAL GÜVENLIK KURUMU KAYNAKLı EŞITSIZLIKLERE SON VERILMELIDIR“   11:25   “ÇOCUKLARıMıZ İÇIN TEK YÜREK PROJEMIZLE DEPREMDEN ETKILENEN ÇOCUKLARıMıZA DESTEK OLUYORUZ.“   11:04   EMINE ERDOĞAN: “ÇEVRE SORUNLARıNDA ÇÖZÜMÜN BIR PARÇASı OLMA KARARLıĞıMıZı SÜRDÜRÜYORUZ”   10:47   DERYA YANıK: “MART AYıNA ILIŞKIN ÜÇ NAKDI SOSYAL DESTEK PROGRAMıMıZ ILE 466,1 MILYON TL ÖDEME YAPTıK”   10:10   KURUM: DEPREMDEN ETKİLENEN 11 İLDE 67 BİN KONUTUN VE KÖY EVİNİN YAPIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK   10:01   DEPREM BÖLGESİNDE LGS VE YKS’YE HAZIRLIK İÇİN 809 DYK NOKTASI OLUŞTURULDU   09:36   MTSO MART AYı MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı    09:23   “SEÇIME GIDERKEN HEKIMLERI, HEKIMLIK MESLEĞINI VE SAĞLıK ORTAMıNı DAHA FAZLA TAHRIP ETMEKTEN VAZGEÇIN“   09:18   “SAĞLıK TURIZMI KAPSAMıNDA 5 YıLDA 7 MILYAR DOLAR GELIR ELDE EDILDI“  
 
     
 
 

Başevirgen, “Et alamayan vatandaş sakatatı kıyma yaptırıp kullanıyor"


CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, kırmızı ete son bir ayda gelen zamları değerlendirdi. Artan fiyatlar sonucunda vatandaşın kıymayı dahi gramla aldığını söyleyen Başevirgen, “Kırmızı et toptancıları ve kasaplarla yaptığımız görüşmelerde piyasanın ne kadar kötü olduğuna şahit olduk.” Diye konuştu.

 

Tarih : 28 Ocak 2023 Cumartesi 11:31

 

"Yüreği çektirip kıyma yaptırıyorlar"

 

Ankara’da bir et toptancısı ile yaptığı görüşmede kasap CHP’li Başevirgen’e et almakta zorlanan vatandaşların sakatata yöneldiğini söyleyerek, “Vatandaşlar eskiden hayvanın rağbet görmeyen yerlerini almaya başladı. Sakatata yöneldiler. Böbrek, ciğer, yürek, işkembe alıyorlar. Onlar etten ucuz. Özellikle yürek çok satılıyor. Vatandaş sakatatı alıyor ve kıyma olarak çektiriyor. Yürekten kıyma yiyor.” Diye konuştu.

 

“Merdiven altı üretim arttı, vatandaş sağlığından da oluyor”

 

Artan et fiyatları nedeniyle fırsatçılara da gün doğduğunu söyleyen kasap, “130-140 liraya kıyma satıyorlar. Bunun içeriğini vatandaş bilmiyor ama biz biliyoruz. 130-140 liraya sucuk satılıyor, normal bir sucuğun bu fiyatlara satılması mümkün değil. Vatandaşlar sağlıklarından da oluyor.” Diye konuştu.

 

"Ramazanda fiyatlar daha da artacak"

 

Ramazan ayı yaklaştıkça fiyatların daha da artacağını söyleyen kasap, “Kesim şu an 140 lira. Ramazana kadar 170-180 lira olur. Vatandaş da en ucuz kıymayı 260-270 liraya alır.” İfadelerini kullandı.

 

 

“Ülkemizin ithalata değil, iktidar değişikliğine ihtiyacı var ”

 

Ülkemizin kırmızı et üretiminin yaklaşık 2 milyon ton civarında olduğunu ve bunun %75’ini sığır etinin oluşturduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, “Ülkemiz yaklaşık olarak yıllık 1.5 milyon ton sığır etine ihtiyaç var. Bu üretimin karşılanabilmesi için 5,5 milyon civarında sığır kesimi yapılması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığının verilerine bakıldığında, hayvan miktarı yönünden hiçbir sıkıntımız olmadığı anlaşılıyor. Eğer yayınladıkları bu sayılar doğruysa et ve hayvan ithalatı yapmadan rahatlıkla kendi kendimize yetebiliyoruz. Öyleyse neden et ve hayvan ithalatına izin veriliyor? Et fiyatlarındaki artışın nedeni üretimdeki azalmadan ziyade maliyetlerdeki artışlardan kaynaklı. Ülkemizin hayvan ithalatına değil, üretim maliyetlerini düşürmeye ya da vatandaşın alım gücünü artırmaya ihtiyacı vardır. Yerli ve milli olduğunu iddia eden iktidar hayvan ithalatının önünü açarak gerçek yüzünü bir daha göstermiştir. ” dedi.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA