06:34   2023 CUMHURBAŞKANLıĞı SEÇIMINDE ADAYLARıN MEDYA KARNESI   06:30   TOROSLAR BELEDİYESİ, ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNܒNE DAMGA VURDU   06:26   HASAN KÖSE MILLI YOL PARTISI MERSIN MILLETVEKILI ADAY ADAYı…   06:21   “KANSERI ÖLÜM NEDENI OLMAKTAN ÇıKARMA HEDEFIYLE ÇALıŞıYORUZ”   12:19   ENGELLILIĞE VE GÖRME KAYBıNA YOL AÇAN NADIR BIR HASTALıK…   11:31   “EMEKLI HEKIM MAAŞLARı ARASıNDAKI SOSYAL GÜVENLIK KURUMU KAYNAKLı EŞITSIZLIKLERE SON VERILMELIDIR“   11:25   “ÇOCUKLARıMıZ İÇIN TEK YÜREK PROJEMIZLE DEPREMDEN ETKILENEN ÇOCUKLARıMıZA DESTEK OLUYORUZ.“   11:04   EMINE ERDOĞAN: “ÇEVRE SORUNLARıNDA ÇÖZÜMÜN BIR PARÇASı OLMA KARARLıĞıMıZı SÜRDÜRÜYORUZ”   10:47   DERYA YANıK: “MART AYıNA ILIŞKIN ÜÇ NAKDI SOSYAL DESTEK PROGRAMıMıZ ILE 466,1 MILYON TL ÖDEME YAPTıK”   10:10   KURUM: DEPREMDEN ETKİLENEN 11 İLDE 67 BİN KONUTUN VE KÖY EVİNİN YAPIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK   10:01   DEPREM BÖLGESİNDE LGS VE YKS’YE HAZIRLIK İÇİN 809 DYK NOKTASI OLUŞTURULDU   09:36   MTSO MART AYı MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı    09:23   “SEÇIME GIDERKEN HEKIMLERI, HEKIMLIK MESLEĞINI VE SAĞLıK ORTAMıNı DAHA FAZLA TAHRIP ETMEKTEN VAZGEÇIN“   09:18   “SAĞLıK TURIZMI KAPSAMıNDA 5 YıLDA 7 MILYAR DOLAR GELIR ELDE EDILDI“   09:01   CHP GENEL BAŞKANı VE CUMHURBAŞKANı ADAYı KEMAL KıLıÇDAROĞLU, 10. CUMHURBAŞKANı AHMET NECDET SEZER’LE GÖRÜŞTÜ   08:58   BAKAN ÖZER, KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR’LA GÖRÜŞTÜ   08:14   MERSİN BAROSU, 100.YIL TABİAT PARKI’NDAKİ DOĞA KATLİAMINI YARGIYA TAŞIDI   08:08   MUTLU ŞEHİR MERKEZİ’NDEN BRONZ SERTİFİKA…   07:59   MERSİN İLİ 24 SAATLİK HAVA DURUMU   06:03   MILLÎ GÜVENLIK KURULU, CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN BAŞKANLıĞıNDA TOPLANDı  
 
     
 
 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÖZEL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın tarihi salonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

 

Tarih : 28 Ocak 2023 Cumartesi 12:11

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'te heyecan ve gururun yan yana geleceği önemli projeleri hayata geçireceklerini belirtti.

Bakan Ersoy, ülkelerin ve milletlerin en büyük gücünün insan potansiyeli, bir diğer önemli unsurun da kültür ve sanata verilen değer olduğunu söyledi.

Büyük ve şanlı geçmişiyle Türk milletinin ise her ikisine de sahip olduğunu belirten Ersoy, "Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanı'mızın öncülüğünde yaptığımız çalışmalarımızda, kültürümüzü ve sanatımızı desteklemek için var gücümüzle çalışıp, her türlü adımı attık. Bu topraklara ait eserleri yurt dışından getirdik. Ecdadımızın emanetlerini ve eserleri ihya ettik. Çağın ihtiyaçlarına göre gelenekselle, moderniteyi yan yana getirdik. Geçtiğimiz hafta açtığımız Rami Kütüphanemiz, bu kültür sentezinin en güzel örneği oldu." ifadelerini kullandı.

Yaptıkları çalışmalarla kültür ve turizmin birbirini destekleyen, aynı zamanda güçlendiren bir ekosistem olmasını sağladıklarını vurgulayan Ersoy, projeleri hayata geçirirken hiçbir zaman tek yönlü planlar yapmadıklarını kaydetti.

"Kültür-sanat etkinlikleri turizmimize pozitif ivme kazandırdı"

Ersoy, Rami Kütüphanesi'nin, kültürün, sanatın, millet bahçesinin, yazma eserlerin ve Atatürk kitaplığının yer aldığı çok yönlü bir proje olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Kültür yolu festivallerimizde de çok yönlü düşündük. Festivaller öncesinde çizdiğimiz rotalarda restorasyon ve renovasyonları tamamladık. Halkımızın kültür sanat etkinliklerine kolaylıkla ulaşması için geniş çapta hazırlıklar yaptık. Bu sayede turizmde de önemli bir canlılık yaşandı. Kültür-sanat etkinlikleri turizmimize pozitif ivme kazandırdı. Bu sayede elde edilen gelir de yine kültür-sanat etkinliklerine katkı sağlamış oldu. Ülkemiz, dünyada çok az sayıda ülkenin yapabileceği kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmış oldu. Yaptığımız ev sahipliklerinin bizim için ayrıca bir gurur kaynağı olduğunu da özellikle ifade etmek istiyorum. 2022 yılını dolu dolu bir şekilde tamamladık. Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılı olan 2023 için de heyecan ve gururun yan yana geleceği önemli projeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ailesi olarak hayata geçireceğiz."

Gerçekleştirdikleri projelerle Bakanlığın adeta bir icracı bakanlık haline geldiğini, Türkiye için sembol birçok projeye imza attıklarını, atmaya da devam ettiklerini vurgulayan Ersoy, "Sırada Kız Kulesi ve Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası Dönüşüm Projemiz var." ifadelerini kullandı.

"Ahilik teşkilatının günümüzde de sürdürülmesi büyük önem taşıyor"

Bakan Ersoy, Gökyay Vakfı Satranç Müzesinin kurulmasında öncülük eden Akın Gökyay'ı tebrik etti.

Büyük emekler ve büyük azim neticesinde ortaya çıkan bu müzenin tüm satrançseverler için mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğuna işaret eden Ersoy, şöyle konuştu:

"Sayın Gökyay'ın 1975 yılında başladığı ve 700'ü aşkın sayıda satranç takımını bu müzede sergilemesi gençlerin satrancı tanıyıp sevmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Bu koleksiyon aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı'na da girmiştir ve başkentin kültür ve sanat yaşamına da keyifli katkılar sunmuştur. Ödüle layık görülen bir diğer müzemiz de Kenan Yavuz Etnografya Müzesi. Kurucusunun adını taşıyan bu müze 2013 yılında kurulmasının ardından bölgenin soyut ve somut kültürel mirasını bünyesinde kurumsal bir şekilde tanıtmıştır. Bu sayede 'Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri' yarışmasında 2021 Silletto Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır."

Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfının da ahilik kültürünün yaşatılması için yaptığı kıymetli çalışmalar neticesinde bu ödüle layık görüldüğünü aktaran Ersoy, Anadolu'da 13. yüzyılda kurulan Ahilik teşkilatının günümüzde de sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ersoy, "Kültür ve sanatımızın maziden atiye ulaştırılmasında önemli bir rol oynayan isimler ve kurumlara verilen, bu özel ve anlamlı ödüle layık görülenleri canı gönülden tebrik ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı tarih ve kültür izleri ışığında keyifle vakit geçirebilecekleri müzelerimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağımızı da bir kez daha dile getirmek istiyorum." ifadelerini kullandı.


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA