16:15   BAŞEVIRGEN, “ÖDENEMEYEN BORÇ BÖBREK SATTıRıYOR. BÖBREĞINI SATMAK ISTEYENLERIN SAYıSı YÜZDE 5 BIN ARTTı.”   15:32   İSRA HOLDING’DEN "BIR KUŞAK BIR YOL PROJESI" GÜZERGAHıNDAKI AĞRı’YA KARMA PROJE   15:13   “MİLLETİN CÜZDANINA, PAZAR TORBASINA, KASAP POŞETİNE BAKIN“   14:10   “TÜRKIYE GENELI SEKTÖR IHRACATıNA YÜZDE 17,26 ORANıNDA DESTEK VERDIK”   13:38    “MERSIN DEVLET OPERA VE BALESI’NDEN “HURREM SULTAN” PRÖMIYERI ”   13:36   ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL AMAÇLI SU KULLANIM HİZMET BEDELLERİ YÜZDE 50 ORANINDA DESTEKLENECEK   13:29   BÜYÜKŞEHIR MERSIN’E SU SPORLARı MERKEZI KAZANDıRıYOR   13:08   KARADUVAR MAHALLESİ SAHİLİ YENİDEN HAYAT BULUYOR   12:35   “ ÜRETICI DE AĞAÇTAKI ÜRÜNLERIN NEREDEYSE HEPSININ DOLU YÜZÜNDEN HASAR GÖRDÜĞÜN܅”   12:10      11:57   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN İTFAIYE ERI ALıMıNDA UYGULAMALı SıNAV BAŞLADı   11:39   AK PARTI MILLETVEKILI ADAYı MENIZ: "TÜRKIYE YÜZYıLı İÇIN DURMAK YOK YOLA DEVAM"   11:31   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   11:12   ET VE SÜT KURUMU TRABZON ET KOMBİNASI İLE AKOLUK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE AÇILDI   10:55   BÜYÜKŞEHIR, ÖĞRENCILERIN MESLEK SEÇIMINDE DE YANıNDA   10:46   “21 YıLDıR TÜRKIYE’YI, GENÇLERIMIZLE BIRLIKTE GENÇLERIMIZIN GELECEĞI IÇIN HAZıRLıYORUZ”   10:33   CHP GENEL BAŞKANı VE MILLET İTTIFAKı CUMHURBAŞKANı ADAYı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: “835.000 KIŞI DOĞRUDAN İSTIHDAM EDILECEK”   10:28   SEÇER : “ BU SENE INŞALLAH BAHAR GELECEK”    10:26   MAHALLE MUTFAKLARı YENIDEN MERSINLILERIN HIZMETINDE…   10:18   NURDAĞı’NDA DEPREMZEDELERIN İHTIYAÇ DUYDUĞU KONTEYNERLERIN YÜZDE 85’I KURULDU  
 
     
 
 

Kanser Taramaları Hakkında TTB’nin Güncel Görüşü


TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

 

Tarih : 25 Nisan 2023 Salı 13:15

Kanser tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kanserden ölümlerin önlenmesinde, hastalığın erken tanı ve tedavisinin önemi büyüktür.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Kontrol Programı kapsamında kadınlarda meme ve rahim ağzı kanseri, hem kadın hem erkeklerde ise kalın bağırsak kanseri taramaları yapılmaktadır. Meme, Serviks ve Kolorektal kanserlerde Ulusal Kanser Tarama Standartları 2007 yılında, Ulusal Kanser Kontrol Programı 2009 yılında yayımlanmıştır. Programa göre;  meme kanseri erken tanısı için 40-69 yaş arası kadınlara iki yılda bir mamografi çekimi, rahim ağzı kanseri erken tanısı için 30-65 yaş aralığındaki kadınlara beş yılda bir smear ve HPV -DNA testi yapılması gerekmektedir. 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda ise iki yılda bir gaitada gizli kan testi, 10 yılda bir kolonoskopi ile kalın bağırsak kanseri taraması yapılmalıdır.

Programın geçmişte de aksayan ve tartışılması gereken yönleri olmuştur. Pandemide taramalar yapılamamış, ardından 2022 yılı boyunca da HPV açısından kit sıkıntısı yaşanmıştır. Yine aynı şekilde kit sorunu GGK testi açısından da yaşanmış, dağıtılan kitlerde de sorunlar olmuştur. Ancak 2023 yılı itibari ile bu durum içinden çıkılmaz bir hal almıştır.

HPV aşılamasını ulusal aşı programına almayan ülkemizde rahim ağzı kanserinden korunmak için tek seçeneğimiz HPV-DNA ve smear taramalarıyla hastalığı erken tanımaktır. Hâl böyle iken daha önce kullanılan kitler kullanımdan kaldırılmış, yerli üretim kitleri kullanılmaya başlanmıştır. Tanı değeri konusunda soru işaretleri taşıyan bu kitler aynı zamanda kullanım zorluğu da çıkarmıştır. Ocak- mart arasında sonuçları negatif çıkan kişiler tekrar numune vermeye çağrılmış ve sonuçlarla ilgili uyumsuzluklar ortaya çıkmıştır. Tarama amaçlı bir kişiyi gerek ASMye gerekse KETEMe çağırmak, güven ilişkisi kurmak yeterince zor iken bu kişilerin tekrar taramaya gelmesini sağlamak, gelse bile iki yıl dolmadan alınan numunenin sistem tarafından kabul edilip edilmeyeceği ise ayrı bir sorundur. Ayrıca yeni uygulamada smear değerlendirmesi kaldırılmıştır. Aslında maliyet-etkinlik açısından daha uygun olan HPV aşısının uygulaması için bazı açıklamalar yapılmış; ama onun da devamı gelmemiştir.

Meme kanseri, ülkemizde kadınlar arasında en sık görülen kanserdir. Mamografi ile yapılan taramalar bu nedenle çok önemlidir. Mamografi okumaları ise yıllardır tek merkezden yapılmaktayken bu yıl itibariyle sonuç çıkma süresi 10 günden üç aya kadar uzamıştır. Son duyumlarımız ise Sağlık Bakanlığı’nın mamografi okumalarını tek merkez yerine her ilin kendi içinde halletmesi gerektiği şeklinde eğiliminin olduğudur. Bu çift kör değerlendirmeyi ortadan kaldıracağı gibi iller arasında uyumsuzluklar da doğuracaktır.

Bir başka sorun da sağlık kayıt sistemlerinin birbirini görmemesidir. Herhangi bir sağlık kurumuna başvuran kişi ulusal kanser kontrol programındaki hastalıklara yönelik taramalar konusunda bilgilendirilip taramaya yönlendirilecek iken bu fırsat kaçırılmaktadır.

Kanser tarama programları hedef nüfusu kapsayıcı olduğu müddetçe hastalanmayı ve ölümü önler. Ülkemizde sağlık sisteminin yapısal sorunlarından dolayı koruyucu sağlık hizmetleri toplum tabanlı ve kapsayıcı olmaktan çok uzaktır. Kanser tarama programlarının kapsayıcılığı hali hazırda yetersiz durumdayken HPV taraması kit sorunu, yetersiz numune nedeniyle kişileri tekrar çağırma, geç mamografi sonucu bildirme gibi sorunlarla daha da kötü duruma gelmektedir.

Ayrıca 6 Şubat ve 20 Şubat depremlerinin üzerinden iki ayı aşkın süre geçmesine karşın bölgede sağlık hizmeti sunumunun hâlâ beklenen düzeyde olmayışı kadın kanserleri tarama programının depremden etkilenen bölgelerde neredeyse hiç verilmediğini düşündürmektir.

Neler yapılabilir? Kısa erimde depremden etkilenen illeri de gözeterek ülke genelinde mevcut aksaklıkların nedenlerinin hızla saptanması, çözüm önerileri ile birlikte sorunların giderilmesi gerekmektedir. Uzun erimde ise kanser tarama programlarının başarılı olabilmesi için birinci basamak sağlık hizmetlerindeki parçalı yapının ortadan kaldırılarak, bütüncül bir yaklaşım ile kanser tarama programlarının toplumdaki hedef nüfusun ulaşabileceği kabul edilebilir standartlara getirilmesi gerekmektedir.

Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu

Türk Tabipleri Birliği Pratisyen Hekimlik Kolu

Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA