16:15   BAŞEVIRGEN, “ÖDENEMEYEN BORÇ BÖBREK SATTıRıYOR. BÖBREĞINI SATMAK ISTEYENLERIN SAYıSı YÜZDE 5 BIN ARTTı.”   15:32   İSRA HOLDING’DEN "BIR KUŞAK BIR YOL PROJESI" GÜZERGAHıNDAKI AĞRı’YA KARMA PROJE   15:13   “MİLLETİN CÜZDANINA, PAZAR TORBASINA, KASAP POŞETİNE BAKIN“   14:10   “TÜRKIYE GENELI SEKTÖR IHRACATıNA YÜZDE 17,26 ORANıNDA DESTEK VERDIK”   13:38    “MERSIN DEVLET OPERA VE BALESI’NDEN “HURREM SULTAN” PRÖMIYERI ”   13:36   ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL AMAÇLI SU KULLANIM HİZMET BEDELLERİ YÜZDE 50 ORANINDA DESTEKLENECEK   13:29   BÜYÜKŞEHIR MERSIN’E SU SPORLARı MERKEZI KAZANDıRıYOR   13:08   KARADUVAR MAHALLESİ SAHİLİ YENİDEN HAYAT BULUYOR   12:35   “ ÜRETICI DE AĞAÇTAKI ÜRÜNLERIN NEREDEYSE HEPSININ DOLU YÜZÜNDEN HASAR GÖRDÜĞÜN܅”   12:10      11:57   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN İTFAIYE ERI ALıMıNDA UYGULAMALı SıNAV BAŞLADı   11:39   AK PARTI MILLETVEKILI ADAYı MENIZ: "TÜRKIYE YÜZYıLı İÇIN DURMAK YOK YOLA DEVAM"   11:31   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   11:12   ET VE SÜT KURUMU TRABZON ET KOMBİNASI İLE AKOLUK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE AÇILDI   10:55   BÜYÜKŞEHIR, ÖĞRENCILERIN MESLEK SEÇIMINDE DE YANıNDA   10:46   “21 YıLDıR TÜRKIYE’YI, GENÇLERIMIZLE BIRLIKTE GENÇLERIMIZIN GELECEĞI IÇIN HAZıRLıYORUZ”   10:33   CHP GENEL BAŞKANı VE MILLET İTTIFAKı CUMHURBAŞKANı ADAYı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: “835.000 KIŞI DOĞRUDAN İSTIHDAM EDILECEK”   10:28   SEÇER : “ BU SENE INŞALLAH BAHAR GELECEK”    10:26   MAHALLE MUTFAKLARı YENIDEN MERSINLILERIN HIZMETINDE…   10:18   NURDAĞı’NDA DEPREMZEDELERIN İHTIYAÇ DUYDUĞU KONTEYNERLERIN YÜZDE 85’I KURULDU  
 
     
 
 

“ Üretici de ağaçtaki ürünlerin neredeyse hepsinin dolu yüzünden hasar gördüğünü…”


CHP Adana Milletvekili ve Adayı Burhanettin Bulut, Adana’nın Seyhan ilçesinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle ürünü zarar gören meyve ve mısır üreticilerinin sorunlarını dinledi.

 

Tarih : 26 Nisan 2023 Çarşamba 12:35

CHP Adana Milletvekili ve Adayı Burhanettin Bulut, Adana’nın Seyhan ilçesinde, Adana İl Başkan YardımcısıCahit İncefikir ile birlikte doludan zarar gören narenciye, sert çekirdekli meyve ve mısır üreticileriyle bir araya geldi.Üreticilerin sorunlarını dinleyen Bulut, “Birkaç gün önce dolu yağışıyla meyvelerin hasar gördüğünü kaydetti.  Bulut, “Şuanda bulunduğumuz yer kayısı ağaçlarının olduğu yer. Hemen ileride şeftali ağaçları, biraz daha ileride de narenciye ağaçları var. Ancak yağan dolu maalesef ağaçta ürün bırakmadı. Hepsini yere indirdi. Elimdeki şeftalinin her tarafı hasarlı. Kayısının da neredeyse üçte biri hasar almış durumda. Yani bu ürünlerden ağaçta kalanın hali bu kalmayanlar da yerde. Haliyle üretici destek istiyor. Üreticinin istediği destek de aslında çok basit. Hasarın sigorta tarafından karşılanması. Ancak TARSİM gerek mevsimsel durumdan gerekse üreticinin ihtiyacını karşılamaktan çok uzakta” dedi. 

“HİÇBİR GELİR ELDE EDEMEYİZ”

Üretici de ağaçtaki ürünlerin neredeyse hepsinin dolu yüzünden hasar gördüğünü belirterek, “Bu meyvelerin hiçbiri yenilmez. Hasarlı olduğu için hiçbir gelir elde edemeyiz. Bunların hepsi temizlenip, bahçe dışına atılacak” ifadelerini kullandı. 

DOLU SİGORTA KAPSAMINDA DEĞİL

CHP’li Bulut’un, “Devlet tarafından zarar karşılanacak mı? sorusuna, “Doğal afet olduğu için zarar karşılanmıyor. Dolu doğal afet kapsamına girmeli ve masrafımız verilmeli. Ağaçlar sadece bu sene değil, gelecek sene için de zarar gördü. Çünkü aşısı yağmurdan kaynaklı olmak üzere meyve gözleri oluşmadı. Seneye oluşacak meyve gözleri de doğal afetten kaynaklı bozuldu. Devletimizden destek bekliyoruz” diye yanıt verdi. 

“EKSTRA MALİYET ÇIKTI”

Gelecek sene de hasadın düşük olacağını kaydeden üretici, “Meyve dalları daha oluşmadı. Oluşacak dallar da zarar gördü. O nedenle bu sene ve önümüzdeki senenin kayıpları iki katına üç katına çıkacak. Biz ağaca bakmaksak ağaç bize bakmaz. Bizim giderimiz iki katına çıktı. Ekstra maliyet çıktı bize” diye cevapladı. En azından masraflarımız karşılanırsa bir sonraki döneme hiç değilse ağaçları birazcık kendine getiririz. Masrafımız azalır. Ödememiz gereken kredilerimiz var” dedi. 

“MASRAFLARIMIZ DAHA DA ARTTI”

Dolunun vurduğu mısır tarlasında da incelemelerde bulunan Bulut’a, mısır üreticisi şöyle dert yandı: “Dolu ürünümüze çok hasar verdi.  Bitkiyi iyileştirmek için yaprak gübresinden tut, mantarına tüm hastalıklara karşı ilaç kullanmak zorunda kalacağız. Dolu vurmadan önce bunlara gerek yoktu.  Darbe aldıktan sonra ürünü iyileştirmek için -o da yapabilirsek-elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Dolu sonrası hem hasılat düştü hem de yapılacak masraflar arttı. Hasat zamanından önce verimsiz olacağı için mısır kuruyacak.”

 

“DESTEK BEKLİYORUZ”

Mısır üreticisi, CHP’li Bulut’un, “Üründen para kazanacak mısın?” sorusunu da “Bu pahalılıkla mümkün değil. Devletten destek bekliyoruz.  Yetkililer henüz incelemeye gelmedi. Geçen sene zirai dondan zarar görmüştüm bu sene de dolu vurdu. Bu afetten sonra rekolteninin en az yüzde %40’ının düşeceğini tahmin ediyorum. Hem masraf arttı hem de verim düşecek. Emeğimizin karşılığını almamız mümkün değil” diye yanıtladı.

 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA