16:15   BAŞEVIRGEN, “ÖDENEMEYEN BORÇ BÖBREK SATTıRıYOR. BÖBREĞINI SATMAK ISTEYENLERIN SAYıSı YÜZDE 5 BIN ARTTı.”   15:32   İSRA HOLDING’DEN "BIR KUŞAK BIR YOL PROJESI" GÜZERGAHıNDAKI AĞRı’YA KARMA PROJE   15:13   “MİLLETİN CÜZDANINA, PAZAR TORBASINA, KASAP POŞETİNE BAKIN“   14:10   “TÜRKIYE GENELI SEKTÖR IHRACATıNA YÜZDE 17,26 ORANıNDA DESTEK VERDIK”   13:38    “MERSIN DEVLET OPERA VE BALESI’NDEN “HURREM SULTAN” PRÖMIYERI ”   13:36   ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL AMAÇLI SU KULLANIM HİZMET BEDELLERİ YÜZDE 50 ORANINDA DESTEKLENECEK   13:29   BÜYÜKŞEHIR MERSIN’E SU SPORLARı MERKEZI KAZANDıRıYOR   13:08   KARADUVAR MAHALLESİ SAHİLİ YENİDEN HAYAT BULUYOR   12:35   “ ÜRETICI DE AĞAÇTAKI ÜRÜNLERIN NEREDEYSE HEPSININ DOLU YÜZÜNDEN HASAR GÖRDÜĞÜN܅”   12:10      11:57   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN İTFAIYE ERI ALıMıNDA UYGULAMALı SıNAV BAŞLADı   11:39   AK PARTI MILLETVEKILI ADAYı MENIZ: "TÜRKIYE YÜZYıLı İÇIN DURMAK YOK YOLA DEVAM"   11:31   HADISE DEPREMDE EBEVEYN KAYBı YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇIN 5 MAYıS’TA VOLKSWAGEN ARENA SAHNESI’NDE   11:12   ET VE SÜT KURUMU TRABZON ET KOMBİNASI İLE AKOLUK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE AÇILDI   10:55   BÜYÜKŞEHIR, ÖĞRENCILERIN MESLEK SEÇIMINDE DE YANıNDA   10:46   “21 YıLDıR TÜRKIYE’YI, GENÇLERIMIZLE BIRLIKTE GENÇLERIMIZIN GELECEĞI IÇIN HAZıRLıYORUZ”   10:33   CHP GENEL BAŞKANı VE MILLET İTTIFAKı CUMHURBAŞKANı ADAYı KEMAL KıLıÇDAROĞLU: “835.000 KIŞI DOĞRUDAN İSTIHDAM EDILECEK”   10:28   SEÇER : “ BU SENE INŞALLAH BAHAR GELECEK”    10:26   MAHALLE MUTFAKLARı YENIDEN MERSINLILERIN HIZMETINDE…   10:18   NURDAĞı’NDA DEPREMZEDELERIN İHTIYAÇ DUYDUĞU KONTEYNERLERIN YÜZDE 85’I KURULDU  
 
     
 
 

“Türkiye geneli sektör ihracatına yüzde 17,26 oranında destek verdik”


AHBİB BAŞKANI VEYSEL MEMİŞ: İHRACATTA BİRİM DEĞERİNİ ARTIRDIK

 

Tarih : 26 Nisan 2023 Çarşamba 14:10

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, küresel ticaretteki zorluklar, resesyon endişeleri, jeopolitik riskler ve Kahramanmaraş merkezli depremlerden kaynaklı etkilere rağmen 2023 yılı Ocak-Mart döneminde ihraç birim fiyatların artmasıyla ihracatı değer bazında artırmayı başardıklarını açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde 160 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Veysel Memiş, “AHBİB olarak Ocak-Mart ayları arasında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 artışla 508,2 milyon dolarlık bir performans gerçekleştirirken ihraç birim fiyatımızı da yüzde 6,3 artışla 0,96 dolara yükselttik.” dedi. 

“Türkiye geneli sektör ihracatına yüzde 17,26 oranında destek verdik”
Mart ayında yüzde 6 artış sağlayarak 188 milyon dolarlık ihracata imza atan AHBİB’in yılın ilk üç ayında ulaştığı performansla Türkiye’nin 2,94 milyar dolarlık sektör dış satımına yüzde 17,26 oranında destek verdiğini bildiren Başkan Veysel Memiş, 2023 yılının Ocak-Mart ayları arasında 530 bin 809 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendirdiklerini kaydetti. 

Bölge ihracatını ürün gruplarına göre değerlendiren Başkan Veysel Memiş, “Yılın ilk çeyreğinde Birliğimiz en yüksek ihracat değerlerine bakliyat, pastacılık ürünleri ve bitkisel yağlarda ulaştı. Bakliyat, yüzde 26 artış ve 176,8 milyon dolar ile birinci sırada, pastacılık ürünleri yüzde 17 artış ve 97,6 milyon dolar ile ikinci sırada, bitkisel yağlar 53,7 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Söz konusu dönemde AHBİB’in en çok ihraç ettiği ürün grubu kırmızı mercimek oldu. Birliğimiz, kırmızı mercimekte yüzde 20 artışla 118 milyon dolarlık ihracata ulaştı. Bu ürün, yılın ilk çeyreğindeki bölge ihracatımızın yüzde 23’ünü oluşturdu.” diye konuştu.  

“İlk çeyrekte en fazla ihracatı Irak, Suriye ve Almanya pazarlarında gerçekleştirdik”
AHBİB’in yılın ilk çeyreğindeki ihracatını ülkelere göre değerlendiren Başkan Veysel Memiş, söz konusu dönem incelendiğinde en yüksek değerlere Irak, Suriye ve Almanya pazarlarında ulaştıklarını belirtti. Başkan Veysel Memiş, şunları söyledi: “Bölge ihracatımızda yüzde 30’luk paya sahip Irak’ta yüzde 29 artışla 150,3 milyon dolarlık dış satım elde ettik. Irak’ın ardından 33,7 milyon dolar ile Suriye ikinci sırada, yüzde 24 artış ve 17,1 milyon dolar ile Almanya üçüncü sırada yer aldı. AHBİB olarak, 2023 yılı Ocak-Mart ayları arasında 25’ten fazla ülkede ihracat hacminde anlamlı artış sağladık. Bu kapsamda yüzde 540 artış ve 14,2 milyon dolar ile Suudi Arabistan, yüzde 143 artış ve 8,3 milyon dolar ile Avusturya ile yüzde 102 artış ve 5,8 milyon dolar ile Romanya pazarları dikkat çekti.”  

“Depremzede firmaların ayağa kalkması için vergi öteleme ve daha fazla finans desteği bekliyoruz”
Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen deprem felaketlerinden etkilenen hububat, bakliyat, yağlı tohumlar sektörünü yeniden ayağa kaldırmak için tüm sektör paydaşlarıyla büyük bir dayanışma içinde çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Başkan Veysel Memiş, şöyle konuştu: “AHBİB ihracat ailesi olarak yaraların daha hızlı sarılabilmesi için depremzede firmaların SGK ve vergi ödemelerinin bir yıl süreyle devlet tarafından karşılanmasını, kredilerinin en az bir yıl faizsiz olarak ertelenmesini ve yine aynı şartlarda bu firmalarımıza uzun vadeli yeni krediler verilmesini bekliyoruz.”    

 


Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 

 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinradyoklas.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA